Székesfehérváron, a Takarodó u. 5. sz. alatt, a HEROSZ állatotthonban működő VADMADÁRKÓRHÁZban befogadjuk a sérült, beteg madarakat, fészekből kiesett fiókákat. Itt gyógykezeljük, gondozzuk, és lehetőség szerint a természetbe visszajuttatjuk az egészségeseket.
A madár befogása
A beteg madár kiszolgáltatott, gyakran menekülni képtelen, fél az embertől, védekezni próbál. A madár befogása kellő óvatossággal történjen, ne okozzunk a madárnak sérülést, de ő se nekünk. A ragadozó madarak komoly sérülést okozhatnak csőrükkel vagy karmaikkal, a kicsi bagolyfiókák például tűhegyes karmaikkal, erősen meg tudják szorítani a kezünket. Célszerű egy rongydarabot dobni a madárra, a ragadozó madarakat kesztyűben megfogni. A vergődő madarat szárnyánál, lábánál ne fogjuk meg, mert az könnyen csonttöréshez vezet.
Elhelyezése
Tegyük a madarat zárható papírdobozba, a megfelelő szellőzés biztosítása érdekében vágjunk kisebb nyílást a doboz tetejére! Bánjunk a madárral nyugodtan és csendesen.
Szállítása
A dobozt biztonságosan zárjuk le, nehogy az autóban utazás közben kiszabaduljon a madár. Soha ne szállítsunk madarat kalitkában, ha nincs szállítódobozunk, akkor takarjuk le a kalitka oldalait. Ellenkező esetben megriad, összetöri magát, a félelem okozta stressz következtében állapota rosszabbodik.
Ellátása
A beteg, sérült madarat mielőbb gyógykezelni kell. A madárfiókák nem sokáig bírják a szomjazást, koplalást, ezért mihamarabb szállítsuk el a befogadóhelyre. Ha nem tudja a szállítást azonnal megoldani, akkor a madarat mielőbb itatni, majd etetni kell. Akinek van tapasztalata, az cseppentővel próbálja megitatni a madarat. Ragadozóknak nyers húst, magevőknek díszmadárboltokban kapható magkeveréket, rovarevőknek lisztkukacot adjon. A beteg madarak azonban általában nem fogadják el a felkínált táplálékot, vizet.
A fiókák felnevelése nagyon időigényes feladat, nagy odafigyelést és türelmet igénylő fáradságos munka. Önállóvá válásukig, heteken át éjjel-nappal, néhány óránként itatni, etetni, gondozni kell a madarakat. A fióka a csőre felé közelítő cseppentő vagy ujjunk láttán általában kinyitja a csőrét, ha mégsem, akkor a csukott csőr hegyére cseppentett víz hatására kinyitja a csőrét, és keveset iszik. A megfelelő fiókanevelő táplálék beszerzése, etetése sem egyszerű. Fontos tudni, hogy a rovarevők és magevők is rovarokkal etetik a fiókáikat, tehát például egy verébfiókát nem nevelhetünk fel magokkal, kenyérmorzsával. Készíthetünk főtt tojásból lágyeleséget, illetve vásárolhatunk állatkereskedésekben lisztkukacot, esetleg kifejezetten fiókanevelő tápot. Ezt kell óránként a madarak csőrébe tenni.
Madarak befogadása
A madarakat a HEROSZ telephelyén (Székesfehérvár, Takarodó u. 5., telefon: 22/379-374,) 9.00-17.00 között vesszük át, ezen időn kívül az Állatkórház (Székesfehérvár, Homoksor 7. 22/330-754) ügyelete segít nekünk az átvételben, és juttatja el hozzánk a madarakat. Kérjük, tegye a madarat csukható, de szellőző papírdobozba, melyből nem tud megszökni. A dobozra írja rá nevét, telefonszámát, illetve azt, hogy a madarat mikor és hol találta, annak érdekében, hogy a madár sorsáról tájékoztatni tudjuk, és hogy lehetőség szerint az eredeti helyszínen engedhessük szabadon.
Dr. Berkényi Tamás
állatorvos, Vadmadárkórház,
06-30/9464-991
www.
vadmadarkorhaz.hu |