Specialisták keményen dolgoznak, hogy a világ legritkább madarát, a madagaszkári cigányrécét (Aythya innotata) megmentsék a kipusztulástól.
Valaha vélhetően Madagaszkár vizes élőhelyein sokfelé elterjedt volt, ám a múlt évszázad hatvanas éveiben fölöttébb ritkává vált. 1990-ben látták az utolsó gácsért a természetben, és 1991-ben általánosan elfogadták, hogy ez a récefaj kihalt. A vadászat, a természetes élőhelyek megsemmisülése és az állatvilág „beszennyezése“ nem honos halfajokkal e récefaj kipusztulásához vezettek.
De 2006-ban a The Peregrine Fund biológusai újra felfedezték a fajt Madagaszkár északi részén! A biológusok azért voltak azon a területen, hogy madagaszkári héjákat (Polyboroides radiatus) számláljanak, amikor is 20 madagaszkári cigányrécét figyeltek meg! Óriási megdöbbenés volt, amely egyben biztató is! A későbbi kutatás során kiderült, hogy elterjedési területük csupán egy tóra korlátozódik. E cigányrécefaj jövője még mindig egy hajszálon függ. 2007-ben a környező tavakon végzett kutatások sem hoztak pozitív eredményeket, ugyanis sehol sem találtak cigányrécéket.
........
.......
A cikk színes fotókkal a Díszmadár Magazin 2010. évi 12. számában olvasható teljes terjedelmében.
Ha szeretné a magazin mostani számát megrendelni, vagy a továbbiakat előfizetni kattintson ide a megrendeléshez. Írja meg melyik számtól kezdve kéri a lapot és befizetési csekkel postázzuk címére
(AVIORNIS International
2010 április 212. szám
37. évfolyam 64-68. oldalak)
cikkét fordította Nemes Imre |