Gyakran hangzik el az aggódó tulajdonos kérdése („Miért öklendezik, hány a papagájom?“) a rendelőben, mikor leteszi a papagájt a vizsgálóasztalra. Az alábbiakban szeretnénk röviden áttekinteni azokat az okokat, melyek a papagájok öklendezését, esetleg a begytartalom regurgitálását okozhatják.
A papagájok élettani körülmények között is visszaöklendezhetik a begytartalmukat. Erre gyakran a szaporodási időszak körül van precedens, ami különösen gyakori az egyedül tartott madárban. Ekkor az állat valamilyen vélt nemi partnert (csengő, kis játékfigurák, esetleg a tükörképe) akar megetetni.
A fiókák nevelése során, ha a tenyésztő túl sok táplálékot ad a papagájnak, akkor annak a visszaöklendezése előfordulhat. Ez általában közvetlenül az etetés után jelentkezik.
Számos nem fertőző ok is eredményezheti a madár öklendezését, amikor mindegyik esetben a száj-garatüreg nyálkahártyáját izgatják a belélegzett anyagok. Ekkor a nyálkahártya bővérűvé válik, és fokozódik a nyálkahártya hámban levő kehelysejtek aktivitása és így a nyálképződés is. A lakásban, a különféle illatosítóanyagok esetleg okozhatnak nagy koncentrációban nyálkahártya-irritációt. A dohányfüst is izgathatja a nyálkahártyát öklendezést okozva. Nem megfelelően alkalmazott rovarirtó spray belélegezve szintén öklendezést válthat ki.
........
A cikk teljes terjedelmében, színes fotókkal illusztrálva a Díszmadár Magazin 2011. évi 10. számában olvasható.
Írta: Dr. Gál János
Budapest |