Az eredetileg Ausztráliából származó sisakos kakadu (Callocephalon fimbriatum) hosszú évek óta tartozik a tenerifei Loro Park Alapítvány papagájkollekciójához. Időközben sikerült több sikeres tenyészpárt is kialakítani ebből, az Európában csak ritkán tartott kakadufajból. A Loro Park Alapítványnál az első kelés (1989) óta 61 fiatal sisakos kakadu nevelkedett fel, amelyekből számos példány került az irántuk érdeklődő tenyésztőkhöz.
Mi teszi a sisakos kakadut olyan különlegessé?
Először is e papagájfaj a kakaduk (Cacatuinae) alcsaládjában monotipikus nemzetséget alkot további fajok és alfajok nélkül. Más kakadufajoktól eltérően nemi dimorfizmus jellemzi őket (a hím feje piros, míg a tojó feje szürke színű), így a szemlélő számára a nemek már messziről megkülönböztethetők egymástól, továbbá e madárfaj viselkedését illetően is tartogat egyet, s mást a tulajdonosa számára, hiszen a volieres tartás során állandó változatosságot igényel. E papagáj bóbitájának formája miatt sem hasonlítható össze más kakadufajokkal, bóbitája ugyanis kissé ziláltnak tűnik és olykor egy idős hölgy pompás frizurájára emlékeztet.
A nemi dimorfizmus, más néven ivari kétalakúság az a jelenség, amikor egy faj hímnemű és nőnemű példányai jelentősen eltérnek egymástól testfelépítésben, testméretben, színben.
................ A cikk színes fotókkal illusztrálva a Díszmadár Magazin 2012. évi 1. számában olvasható.
Forrás: Cyanopsitta Magazin 2011. 98. Szám (Loro Park Alapítvány)
Írta: Dr. Matthias Reinschmidt
(Loro Park Alapítvány)
Fordította: Bordás Krisztina |