Ivari öröklés sajátosságai a madaraknál
Az emlősöktől eltérően a madarak sajátossága, hogy a hím csak X kromoszómát, a tojó pedig X vagy Y kromoszómát örökít.
Az állításból következik, hogy a hímivarú zigótában egy apai és egy anyai X hím ivari kromoszóma öröklődik, addig a tojó (XY) embriókban viszont valamennyi, az X kromoszómához kapcsolt gén apai, az Y kromoszómához kapcsolt gén anyai eredetű.
Az ivari öröklés a papagájoknál az X kromoszómához kapcsoltan jelennek meg, ezért ahhoz, hogy a tulajdonság látható legyen, a hímeknél is és a tojóknál is valamennyi X kromoszómán jelen kell, hogy legyen. Ebből az következik, hogy a hím esetében, ha a jellegzetesség csak az egyik X kromoszómán van jelen, akkor csak hordozza, külső jegyeiben nem látható, szemben a tojóval ahol, ha az X kromoszómán rajta van a tulajdonság, akkor az mindig látható.
Az ivari öröklésben a tojó nem lehet hordozó, mert az Y kromoszómának tulajdonságörökítő szerepe nincs, az X kromoszómán lévő tulajdonságot így nincs, ami elnyomja, megváltoztassa.
A hullámos papagáj külső tulajdonságai közül az X kromoszómához kötődő külső jegyek 97%-ban az utódokban változatlan génkapcsolat mellett öröklődnek, ezekben az esetekben érvényesülnek az eddig már leírt öröklési szabályok.
................ A cikk színes fotókkal illusztrálva a Díszmadár Magazin 2012. évi 1. számában olvasható.
(Folytatjuk)
Készült: MDPOSZ Standard hullámos papagáj szekció programja alapján
Írója: Dr. Csenterics Dezső |