Magyarországon, néhány szomszéd országban, de főként Európa nyugati felén több madártenyésztő is tart és tenyészt különböző papagájamandínákat. Korábban magam is tartottam és tenyésztettem indiai papagájamandínákat, jelenleg vörösfejű, kékfejű és Timor-szigeti papagájamandínáim vannak.
A madarak a 6 x 4 méteres madárház három röpdéjében élnek, nyáron a madárházhoz csatlakozó 2,5 x 2 x 2 méteres, bokrokkal beültetett külső volierbe is kijárnak. A pirosfejű és a kékfejű papagájamandínából 2-2 pár él egy-egy volierben más madárfajokkal. A Timor-szigeteki papagájamandina (Forbes) szintén más madarakkal él együtt, de csak egy pár egy volierben. Ez a nagyszerű és igen színpompás madár Timor szigetén endemikus fajnak számít, azon a szigeten és szigetcsoportokon, amelyet a portugálok fedeztek fel 1520-ban. Persze a gyarmatosítást megelőzően éltek már ott emberek és ebben a nagyon gazdag ökológia rendszerben számos madárfaj is gazdagította ezt a csodálatos világot.
A Timor-szigeteki papagájamandina szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös listáján. Eredeti élőhelyén a Timor, Tanimbor és néhány más szigeten ez a szépséges, 10-12 cm nagyságú madár akár 1000-1500 méter magasságig levő, trópusi növényzettel borított erdőségekben, ligetekben él kisebb csoportokban.
Nálam a 2013-as évben szaporodtak először ezek a madarak.
...........
Dr. Gyurok János
Pécs |