A madarak legbiztosabb megkülönböztető tulajdonsága minden más élőlénnyel szemben a tollazat. Ahány madár, annyiféle tollruha, az egyik színesebb, a másik inkább beolvad a környezetbe. Minden madarat jellemez egy, a fajra jellemző tollszínezet, amely egyben a legbiztosabb azonosító jegye is az adott madárnak.
A madarak tollazata nem mindig ugyanaz, az életük során több szakaszon mehet keresztül, amíg a végleges formáját eléri. Így megkülönböztethető valódi fiókatollazat (neoptile), fiatalkori- (juvenilis) és kifejlett (adult) kori tollazat. A tollváltás, a vedlés folyamata minden madárra jellemző.
A tényleges fiókatollazat több madárcsaládnál nem jelenik meg, tekintve hogy a fiókák teljesen csupaszon jönnek a világra. Ilyen jellemzi a legtöbb énekesmadarat. Ezzel szemben a fészekhagyó madarak fejlett, olykor tarka tollruhával jönnek a világra (pl.: récefélék). A fiókakori tollazat a madár fejlődésével párhuzamosan átalakul, és kifejlődik a már valódi, fiatalkori tollazat, amelyet a madár az ivarérettség eléréséig viseli. Számos faj több év alatt válik ivaréretté, ebben az esetben több tollruha váltja egymást, amelyeket akár átmeneti, más néven immaturus tollazatnak is nevezhetünk. Igen jellemző ez a sirályokra, vagy éppen nagyobb ragadozó madarakra, így a sasokra is.
... A cikk teljes terjedelmében színes fotókkal illusztrálva a Díszmadár Magazin 2014. évi 7. (novemberi) számában olvasható
Szöveg és fotók:
Dr. Juhász Lajos
Debreceni Egyetem, MÉK
Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék
|