Kedves Magyar Madarász Barátaim!
A 2015/1. számban elkezdett madarakról szóló ismeretterjesztést kívánom folytatni. Ezt továbbra is úgy teszem közzé, hogy a Díszmadár Magazinban felhívom a figyelmet a lényeges dolgokra, és aztán mindenki utána tud nézni az őt érdeklő részletekre pl. az interneten. Közben szép képekkel díszíteni, illusztrálni lehet a Magazint. A részletes ismeretterjesztés a szakcikkek, szakkönyvek dolga.
A madarak emésztőszervei sok mindenben különböznek az egyéb élőlényekétől, pl. az emlősökétől.
A csőrrel kezdődik az emésztőtraktus, amely igen sokféle lehet, általában kemény szaruképződmény. Alakja, formája a táplálkozáshoz igazodott a törzsfejlődés során (pl. Darwin pintyek). A csőr növényi magvak, hajtások, rügyek, de nektár, élő rovarok, hernyók, levéltetvek, vízi élőlények, állati hús (ragadozók, dögevők) felaprítására és elfogyasztására specializálódott szerv.
A táplálék megemésztése és a felszívódás az emésztőszervek különböző részeiben történik.
Kezdődik a beggyel, vagy a kitágult nyelőcsővel, majd a mirigyes gyomor (1), izmos (zúzó) gyomor (2), béltraktus, az általában kettős vakbéllel (6), és a kloakában (8) végződik, melyekben a táplálékot az emésztőnedvek segítenek feltárni. A vakbélemésztés igen fontos pl. a víziszárnyasokban (ludakban) a cellulóz felbontása miatt. A kloaka sok funkciót tölt be: székletürítés a koncentrált vizelettel, ivarszervek, és a Fabricius tömlő, amely az emlősök csecsemőmirigyének a funkcióját, az immunrendszer fejlődését segíti elő. A kloaka többnyire kúposan végződik a nőivarú madarak esetében, és „csap” alakú a hímekben.
A madarak széklete igen különböző lehet a fogyasztott tápláléktól függően (pépes vagy híg fehér húgysavval bevonva, színe, szaga szintén eltérő és bűzös is lehet egészséges madarak esetében is).
A normálistól eltérő széklet betegségre utal amely vírusos, baktériumos, coccidiumos és egyéb kórokozók okozta fertőzések következtében jöhet létre!
A kórokok pontos tisztázása itt is laboratóriumi vizsgálatokkal lehetséges.
A koprofágia (székletevés) madaraknál is előfordul, zárt tartásnál ez fertőzési láncot indíthat el!
Kedves cselekvéssorozat a madarak esetében az etetés:
Etetés természetesen
Etetés mesterségesen
A csőrüket normális esetben is „fenik” – tisztítják a madarak, de a gyakori csőr kenés-fenés betegségre utalhat.
A csőrükkel fészket építenek, odút vágnak ki, támadnak és védekeznek, de a tisztálkodásban és fürdésben is fontos szerepet játszik, kegytárgyakat mutogatnak, és az éneknél is fontos lehet (pl. roller kanári ), esetleg csattogtatják is
(pl. gólyák kelepelése). Ugye milyen ügyesek?
Gyógykezelés a kórok tisztázása után lehetséges hatékony gyógyszerekkel és megfelelő diétával. Az emésztőszervi megbetegedések megelőzése természetesen itt is a higiéniai körülmények szinten tartásával lehetséges. Vannak jól bevált „házi szerek”, azonban biztos eredményt csak a rezisztencia vizsgálat alapján célzott gyógykezeléssel lehet elérni. Általában fontos a terápiás kezelések után a normál bélflóra helyreállítása (pl. gastroferm), mivel az antibiotikumok a hasznos baktériumokat is kiirthatják.
Az egészséges madár eleven, tollazata kompakt szép fényes, és a has tájékán se szennyezett. Öröm látni az ilyen szép madarakat!
Dr. Bodrogközy Zoltán
Biharugra |