A lila-zöld szín primer mutáció, ami azt jelenti, hogy nem tenyészthető ki két másik szín kombinációjából, de létrejöhet véletlen hasadással. A lila-zöld a 80-as évek végén az USA-ban jött létre és sokáig csak amerikai sötétzöldnek hívták tenyésztői körökben. A színváltozat jellegzetessége, hogy a két kormánytoll lila, a test méregzöld színezetű és a háton, különösen a szárnyéleken kékes-lilás árnyalatú. A hímek arca sötétzöld, de nyakszalag körül kékes színezetű. A lila-zöld az egyik legkedveltebb primer szín, hiszen kékkel kombinálva tenyészthetjük ki két lépcsőben a lila kéket, ami jelenleg az egyik legdivatosabb színváltozat és sokan csak egyszerűen „lilának“, vagy „violettnek“ hívják.
A színváltozat dominánsan öröklődik, ami azt jelenti, hogy nincsenek örökítő madarak, tehát nincsenek normál megjelenésű, de lila-zöldet örökítő példányok, de vannak a színváltozatra nézve egyfaktoros (heterozigóta) és kétfaktoros (homozigóta) madarak. A gyakorlatban a madarak többsége egyfaktoros. A kétfaktoros példányok kormánytollai lényegesen mélyebb lilák, mint az egyfaktorosoké. A lila-kék madarak között is van egy- és kétfaktoros, csak ott az egész test színezetében jelentkezik a tónusbeli különbség.
Lila-zöld (egyfaktoros) X Kék
50% Lila-zöld (egyfaktoros) / kék
50% Zöld / kék
Lila-zöld (kétfaktoros) X Kék
100% Lila-zöld (egy faktoros) / kék
Az első lépcsőben kitenyésztett kéket örökítő lila-zöldekkel tenyészthetjük ki a lila-kéket:
Lila-zöld (egyfaktoros) / kék X Kék
25% Lila-zöld (egyfaktoros) / kék
25% Zöld / kék
25% Kék
25% Lila-kék (egyfaktoros)
Lila-zöld (kétfaktoros) / kék X Kék
50% Lila-zöld (egyfaktoros) / kék
50% Lila-kék (egyfaktoros)
A fenti példákból látszik, hogy a kétfaktoros példányok tenyészértéke nagyobb, mint az egyfaktorosoké, hiszen velük nagyobb arányban hasadnak a „kívánatosabb“ színek. A domináns öröklésmenet további sajátossága, hogy az eredmény szempontjából mindegy, hogy melyik szülő a domináns színű.
A lila-zöld jól kombinálható más primer színekkel, és igen tetszetős kombinatív színeket tenyészthetünk ki. Például a kékkel és sárgafejű-sárgafarkúval kombinálva hozhatjuk létre a fehérfejű-fehérfarkú lila-kéket. Egészen elképesztően szép lilás-kék árnyalatú madarat kapunk (lila-kobalt), ha kobalttal kombináljuk a lila-zöldet. A sötétzöldről és a belőle kitenyészthető kobaltról a következő számban olvashatnak majd.
Rostás Balázs
Vác
A fotók a szerző tenyészetében készültek. |