Szeretném bemutatni a kedves olvasóknak ezt a gyönyörű japán fajtát, mely egyaránt elbűvöli a laikusokat és a „szakértőket“ is. Elbűvölő a fajta apró termete, a kakasok hatalmas, felálló farka, nagy taraja. Cikkemben a fajta ismertetése mellett szeretném megosztani csekély tapasztalatomat, mely remélem, hasznára lesz a leendő tenyésztőknek.
A chabo (ejtsd: sabó) fajta kialakulásának pontos helye és ideje ismeretlen, azonban régi japán használati tárgyakon már láthatók a chabóhoz hasonló baromfik. A köztudatban a fajta hazájaként Japán terjedt el, de egy japán szöveges forrás elárulja, hogy a tyúkot csak a Tokugawa-korban (1603-1767) vitték Kínából Japánba. Ázsiából először Angliába kerültek chabók a XIX. század közepén, habár Jan Steens holland festő 1660-ban készült egyik festménye már a chabóhoz hasonló törpetyúkokat ábrázol. Később Angliából kerültek madarak Hollandiába, majd Németországba is.
A rövid történeti áttekintés után ismertetném a fajta jellemzőit, hozzáfűzve néhány hasznos tanácsot. ....
.....
Cservenyák Gábor (Mátészalka) képekkel illusztrált cikke teljes terjedelmében a Díszmadár Magazin 2010. évi májusi számában olvasható
|